Vide
Iepazīstam gadalaikus! Rudens + ķirbja kēksa recepte
Lai arī mums, pieaugušajiem, tas šķiet pašsaprotami, ka rudenī koku lapas kļūst krāsainas, saule vairs tik ļoti nesilda kā vasarā, laikapstākļi kļūst vēsāki, un ir sācies lielais ražas novākšanas laiks, bērnam tas ir kas jauns. Bērnībā apziņa, ka gadalaiki ik pēc kāda laika mainās, ka katrs gadalaiks ir atšķirīgs no pārējiem, nāk lēnām. Iepazīstiet rudeni uzdevumu un spēļu veidā!
Koki un augi rudenī
Krāsains aplikāciju papīrs, šķēres, līme un pamatne – izveidojiet savu rudens dabas izstādi! Pirms savu mākslas darbu izveides, dodieties pagalmā vai parkā apskatīt, kā, mainoties gadalaikiem, mainās arī daba: koku lapas sāk krāsoties, citam kokam lapas jau ir sākušas birt zemē vai pat nobirušas. Katrs var izvēlēties, kuru no parka kokiem izveidot no sava krāsainā papīra. Pēc pastaigas radošās izpausmes netrūks!
Spēle – atrodi dabā!
Katram bērnam tiek iedota lapa ar attēliem, kur redzamas dažādas dabā (un pagalmā) atrodamās lietas, piemēram, viens liels un viens mazs čiekurs, krāsaina koka lapa, trīs zīles, neizšķīlies kastanis utml. Pirms došanās ārā, katram jāsagatavo kaste vai groziņš, kur atrastās lietas salikt. Kad visi bērni uzdevumu paveikuši, ir laiks parādīt savus atradumus pārējiem! No atrastajām lietām vēlāk var veidot kolāžas.
Pētījums un rudens lapu mākslas darbi
Spēles laikā atrastie neizšķīlušies kastaņi var kļūt par pētījumu. Visus šos kastaņus salieciet grupiņā kādā īpašā vietā, kur tie netraucēti var stāvēt, lai bērniem katru dienu ir iespēja vērot, kā kastaņu čauliņa atveras un maina krāsu. Arī salasītās rudens lapas izmantojiet savu mākslas darbu radīšanā: uz baltas papīra lapas izvieto krāsainās koka lapas. Ar otiņu un, piemēram, dzeltenu un sarkanu guaša krāsu, neizkustinot koka lapu, krāso pāri lapas malām tā, lai noņemot koka lapu, paliek tās iekrāsotās kontūras.
Ķirbja kēkss
Rudens nav iedomājams bez lielās, košās rudens ogas – ķirbja! Ir vecāki, kuri sūdzas, ka viņu atvase ķirbi neēd. Vai tas notiek arī tad, ja pats piedalās kūkas cepšanā? Bērni var piedalīties kēksa mīklas gatavošanā. Pēc tam varat palūgt, lai saimnieces virtuvē to izcep.
Sastāvdaļas:
200g sarīvēta ķirbja
3 olas
200g cukura
1 ēdamkarotes medus
2 ēdamkarotes mannas
1 ēdamkarotes kartupeļu milti
100g eļļas
2 paciņas biezpiena
milti
kanēlis
1 tējkarote sodas
Gatavošana:
Sāk ar olu putošanu – puto ar cukuru, pievienojot mannu, medu un kartupeļu miltus. Visu rūpīgi samaisa.
Masai pievieno biezpienu un rīvēto ķirbi, to izmaisa.
Tad ielej eļļu un pieliec sodu, un miltus.
Miltus liek pēc vajadzības.
Mīklai jāsanāk pabiezai, taču joprojām līstošai.
Gatavo masu lej kēksa formā, pa virsu uzkaisa kanēļa šķipsniņu. Kanēli ar apļveida kustībām iemaisa kēksā.
Kamēr kēkss tiek gatavots un tas cepas, grupā varat pārrunāt, kāpēc ķirbis ir tik veselīgs!
Foto: Shutterstock.com