Svarīga prasme – roku mazgāšana!

Vide

Svarīga prasme – roku mazgāšana!

Ikdienā apkārt ceļo tūkstošiem mikrobu, un tie ir sastopami, iekāpjot autobusā, atverot bērnudārza vārtus, turot rokās iepirkuma groziņu un pat uz augļiem, kuri ielikti groziņā pirkšanai. Bērni ir vairāk zinātkāri kā pieaugušie, tāpēc šis mikrobu skaits dubultojas viņu ikdienas gaitās. Mācīsimies mazgāt rokas – veselība pirmajā vietā!

Rokas noteikti jāmazgā pirms ēšanas, pēc rotaļāšanās gan ārā, gan iekštelpās. Arī pēc tualetes apmeklējuma un rotaļāšanās ar dzīvniekiem. Saraksts ir bezgala garš, taču, bērnam visvairāk interesē paskaidrojums – kāpēc rokas vispār ir jāmazgā? Lai paskaidrotu, kas ir mikrobi, vispirms tos var vizuāli parādīt ar kādas pasakas vai multfilmas palīdzību. Mikrobus paši bērni var arī ilustrēt, veidot no plastilīna vai veidot no aplikāciju papīra. Tālāk skolotājs var paskaidrot, kas notiek, ja kāds no mikrobiem ir apēsts un kādas sekas tas var izraisīt (saslimšana, sāpes utml.). Kad pamatzināšanas par to, kas ir mikrobi, ir apgūtas, laiks ķerties pie spēles, kurā katrs nosauc kādu darbību, pēc kuras būtu jānomazgā rokas.

Noderīgi ir bērnudārzā izveidot tematisko nedēļu par mikrobiem, kurā bērni trenējas pareizu roku mazgāšanas tehniku.

Kā pareizi mazgāt rokas?*

– Saslapina rokas un apakšdelmus zem tekošas ūdens strūklas.

– Saziepē rokas un ziepes rokās saputo.

– Vismaz 15 sekundes enerģiski ieziepē visas roku virsmas – kārtīgi no visām pusēm berž plaukstas, pirkstu starpas, pirkstu galus pretējās rokas delnās, abu plaukstu virspusi, abus īkšķus pretējās rokas delnās, kā arī iztīra nagus.

– Vismaz 10 sekundes rokas skalo zem tekošas ūdens strūklas.

– Roku mazgāšanas laikā izvairās no ūdens šļakstīšanās vai pieskaršanās izlietnei.

– Rokas nosusina ar tīru dvieli vai vienreizlietojamo papīra dvieli.

– Papīra dvieli met atkritumu tvertnē, nepieskaroties papīrgrozam ar rokām.

Atgādinājumam, ka jānomazgā rokas, uz tualetes durvīm, pie ēdamzāles ieejas un citās svarīgās vietās pielīmējiet bērnu gatavotas ilustrācijas ar roku mazgāšanu!

*SPKC informācija

Saistītie raksti