Zaļumu audzēšana uz palodzes + pētniecības uzdevumi

Vide

Zaļumu audzēšana uz palodzes + pētniecības uzdevumi

Tagad, kad dienasgaisma mums tiek arvien vairāk un vairāk, katra grupiņa var mēģināt uz palodzes izveidot nelielu zaļumu dārziņu. Ar izaudzēto bērni varēs ne tikai papildināt savas maltītes, bet arī veikt nelielus pētniecības darbiņus.

Kas nepieciešams, lai izaudzētu zaļumus?

• nelieli trauciņi;

• sēšanai piemērota zeme;

• sēklas, kas paredzētas diedzēšanai (nav ķīmiski apstrādātas);

• virtuves papīra dvieļi;

• gaiša palodze.

Sējas diena

Dienā, kad paredzēti lielie sēšanas darbi, bērnudārza grupiņas skolotāja kopā ar palīgu sagatavo vietu darbam – uz galdiem noklāj kādu audumu vai vaskadrānu, jo tad pēc darba būs vieglāk savākt izbirušo zemi. Lielākā bļodā saber zemi, jo bērniem to būs grūtāk paņemt no maisa, bļodā ievieto arī ēdamkarotes, kuras varēs izmantot kā nelielas lāpstiņas.

Darba process:

Bērns trauciņu piepilda ar zemi.

Uz zemes uzmanīgi saliek diedzēšanai paredzētās sēklas.

Sēkliņas pārklāj ar mitru virtuves papīra dvieļa gabalu un liek siltā vietā (šajā brīdī tai nav obligāti jābūt palodzei).

Regulāri aplej.

Kad pēc pāris dienām sēklas sadīgušas, papīra dvieli ņem nost un trauku novieto gaišā vietā uz palodzes. Pēc aptuveni 4 līdz 9 dienām (atkarībā no iesētā zaļuma) tie būs ēdami!

Augi, ko var diedzēt:

  • Lapu redīsi. Redīsu dīgsti garšo tieši tāpat kā redīsi, varbūt pat mazliet spēcīgāk. Vislabāk redīsu dīgstus ēst svaigā veidā salātos, uz maizītēm, ar biezpienu, bet var pievienot arī siltajiem ēdieniem: zupām un sautējumiem.
  • Zirņi. Pārsvarā lieto uzturā svaigā veidā salātos. Zirņu asnus var izmantot kā papildu piedevu tortiļju, burgeru gatavošanā.
  • Rukola. Ar rukolu var papildināt salātus. Vislabāk rukola piestāv gaļas un siera ēdieniem. To var pārkaisīt tikko izceptai picai piparu vietā.
  • Sierāboliņš. Piestāv pākšaugu ēdieniem, piemēram, pupiņu vai lēcu salātiem, uzkodām.
  • Kressalāti. Kressalātiem ir spēcīga, piparota garša, tos pievieno salātiem, kartupeļu ēdieniem, biezpienam, omletēm.
  • Sarkanie kāposti. Garšo pēc kāpostiem, bet ir arī nedaudz pikanta piegarša. Svaigi, sulīgi, ideāli iederas salātos, piemēram, sarīvēts burkāns un kāpostu dīgsti. Var pievienot arī zupām un sautējumiem.
  • Sarkanie lapu redīsi. Vislabāk ēst, pievienojot salātiem, biezpienam, uzkodām, burgeriem. Līdzīgi kā redīsus, tos var uzkost vienkārši tāpat. Ikvienu no šiem zaļumiem var pievienot arī augļu, dārzeņu kokteiļiem.

Bez šeit pieminētajiem zaļumiem vēl var diedzēt lucernu, saulespuķu sēklas, pupiņas. Protams, var audzēt arī sīpollokus.

Izdomā savu recepti!

Kad bērni izvēlējušies sev tīkamākās sēklas un tās iesējuši, ir laiks aprunāties par to, kādās receptēs izaugušo varēs izmantot. Skolotāja var aicināt bērnus izteikt idejas, kā viņi vēlētos savus zaļumus apēst. Varbūt pievienot pusdienu zupai? Varbūt likt uz maizītes? Varbūt bērni vēlas kopā pagatavot salātus, kam pievienoti arī pašu izaudzētie zaļumi. Bērnu idejas iespēju robežās vajadzētu īstenot.

Nogaršo zaļumus!

Kad zaļumi saauguši, var rīkot degustācijas, jo visi bērni līdz šim visticamāk nebūs paspējuši nobaudīt visu iespējamo zaļumu dažādību. Ir normāli, ja bērni jūtas piesardzīgi un mazliet baidās nogaršot kaut ko jaunu. Viņus var mudināt nogaršot pavisam nelielu gabaliņu, piedāvājot iespēju to izspļaut salvetē, ja garša liekas pārāk stipra vai nepierasta.

Bērni var dalīties pārdomās, kādas garšas sajutuši, vai kaut ko tādu līdz šim ir ēduši un kā viņi raksturotu konkrēto augu.

Uzzīmē savu zaļumu!

Kad zaļumi paaugušies, bērni var paņemt katrs savu trauciņu un pamēģināt asniņus uzzīmēt. Bērni var vērot zaļās krāsu nianses, augu formas un izskatu un novēroto pēc tam atveidot uz papīra. Darbus var ne tikai zīmēt, bet arī gleznot, veidot aplikāciju tehnikās, ar plastilīnu.

Pēti, kā aug zaļumi!

Neparastu uzdevumu var veikt, izmantojot modernās tehnoloģijas. Kāds ir šis uzdevums? Vērot, kā aug asniņš. Un to izdarīt ir pavisam vienkārši. Ikviena telefona foto kamerai ir time-lapse funkcija. Tās ideja ir ilgā periodā filmēt kādu norisi, ko pēc tam var redzēt īsā laika periodā. Piemēram, kādā saulainā dienā, kad dīgšana un augšana ir īpaši aktīva, telefona kamera stabili jānovieto pret dīgstiņiem (vēlams izvēlēties vienu trauciņu, lai rezultātu var vērot detaļās). Tad jāieslēdz time-lapse funkcija un jāatstāj filmēties dienas garumā. Pēc tam video varēs īsā laikā novērot augšanas procesu, ko bērniem pēc tam parādīt uz lielāka ekrāna.

Lai izdodas!

Foto: Shutterstock.com

Saistītie raksti