Lielā talka bērnudārzā

Vide

Lielā talka bērnudārzā

Ierasts, ka lielie sakopšanas darbi notiek pavasarī, taču ikviens gadalaiks var būt piemērots attiecīgu darbu veikšanai un galvenais – kopā būšanai bērniem, vecākiem un bērnudārza kolektīvam.

Pirmsskola “CreaKids” jau vairākus gadus atbalsta Lielās talkas iniciatīvu un sakopšanas darbus organizē arī savos bērnudārzos. Pirmsskolas vadītāja Daina Kājiņa stāsta, ka kopīgajai strādāšanai ir vairāki ieguvumi – padarīts darbs, kas ļauj novērtēt vidi sev apkārt, savstarpējā saliedēšanās, kas savstarpējās attiecības padara vēl labākas, kopā pavadīts laiks, kā kulminācija ir uz ugunskura vārītās zupas ēšana.

Ko jāņem vērā talkas organizatoriem?

Darbu sarakstā vēlams iekļaut no nelieliem uzdevumiem līdz lieliem darbiem, saglabāt zināmu elastību darbu organizēšanā, rēķināties, ka visus darbus var paspēt neizdarīt, kā arī apdomāt rīcības scenārijus sliktu laikapstākļu gadījumā. Ne mazāk svarīgi jau iepriekš saplānot, kas būs nepieciešams darbu veikšanai. “Mūsu darbu sarakstā ir bijuši uzdevumi no puķu stādīšanas līdz smilšu kastes sakopšanai – smilšu kastei vajadzēja nomainīt smiltis un nomainīt daļu dēlīšu. Kad vecāki bija sapulcējušies, lūdzām tētus darīt smagākos darbus, kamēr mammas kopā ar bērniem rušinājās puķudobēs,” stāsta Daina Kājiņa. Darbu organizēšanā labi palīdz liela tāfele, kur uzrakstīti visi darāmie darbi. Rezultātā plānotie darbi bija padarīti dažās stundās un pēc tam bija iespējams veltīt laiku atpūtai un izklaidēm.

Komunikācija ar vecākiem

Plānojot kopējo darbu, ir ļoti svarīgi atrast pozitīvu veidu, kā par plānoto talku komunicēt ar vecākiem. “Ir patīkami, ja vecāki ir atsaucīgi un ir jāpriecājas par katru vecāku, kurš ir varējis tikt, taču nedrīkst izskanēt nosodījums pret tiem, kuriem kādu iemeslu dēļ nav sanācis būt kopā ar citiem. Mēs galu galā nezinām iemeslus, kādēļ kāds nav ieradies – varbūt viņš talko citā, daudz svarīgākā vietā,” pārdomās dalās D. Kājiņa. Jebkurā gadījumā pozitīvai un labvēlīgai attieksmei vispirms jānāk no pirmsskolas puses.

Organizējot pirmsskolas sakopšanas pasākumu nevajadzētu izvirzīt īpašas gaidas, pasākums var radīt iespēju aprunāties ar kādu no vecākiem, ar kuru ikdienā iespējams sarunas nav pietiekami bieži. Ne mazāk svarīgs jautājums – pirms talkas izrunāties ar bērnudārza kolektīvu – arī viņiem katram ir savas sajūtas un izpratne par gaidāmo pasākumu. Galu galā – mazās grupas līderis ir tieši grupiņas skolotājs.

Paldies vecākiem pēc talkas

Ir pieredzēti gadījumi, kad paldies pēc talkas izskan ar ziņu – paldies tiem vecākiem, kuri atnāca. “Paldies vārdiem jāizskan motivējoši gan tiem, kuri bija, gan tiem, kuri nebija. Piemēram, paldies, ka šajā reizē ar salīdzinoši nelieliem resursiem varējām izdarīt tik daudz,” padomu dod “CreaKids” vadītāja.

Saistītie raksti