Uzdevumi elpceļu veselībai

Sports

Uzdevumi elpceļu veselībai

Laikā, kad ir lielas iespējas saslimt ar elpceļu slimībām, liela nozīme profilakses pasākumiem. Arī tad, ja klepus vai plaušu karsonis izslimots, elpošanas vingrojumi ļoti labi palīdzēs atveseļošanās procesā. 


Piedāvātos uzdevumus kopā ar bērnu var veikt ne tikai vecāki mājās, bet arī bērni pirmsskolā.


Uzdevumi ar pūšanu
Elpceļu veselībai ļoti labi ir dažādi uzdevumi ar pūšanu: var pūst spalvas no vienas telpas gala uz otru, saplēstus papīra gabaliņus iepūst noteiktā kvadrātā, ar salmiņu pūst burbuļus ūdens glāzē. Uzdevumiem jābūt salīdzinoši īsiem un starp tiek jābūt laika atstarpēm, lai neapreibtu galva. Klasisks, bet ļoti labs uzdevums – doties ārā pūst ziepju burbuļus. Šī nodarbe sevī apvieno pūšanu, kustēšanos, lēkāšanu un smiešanos. Šādi uzdevumi veicinās izelpas fāzes pagarināšanu, uzlabo plaušu ventilāciju un iztīra bronhus. 


Uzdevumi ar lēkāšanu
Aicini bērnu kopā palēkāt! Var lēkt no vienas telpas gala uz otru. Var arī lēkāt uz vietas. Lēkājot var izspēlēt dažādas situācijas, piemēram, bērns var iztēloties, ka ir mazs zvirbulēns vai cālēns, kurš meklē graudiņus. Lēkāšana veicina krēpu izdalīšanos, uzlabo asinsriti elpošanas orgānos.


Uzdevumi ar mešanu
Varat kopā spēlēt dažādas rotaļas ar mešanu, kur priekšmets jāpaceļ pāri galvai, jāatvēzējas un jāmet. Mētāt varat balonu, bumbu, sagumzītu papīru vai mīksto rotaļlietu. Galvenais raudzīties, lai metamais priekšmets nav ciets un to ir iespējams ērti satvert. Ja spēlētāji ir vairāki, visi var sastāties aplī un mest cits citam. Ja ir iespēja iziet ārā, var dot uzdevumu aizmest tik tālu, cik vien iespējams. Šāds vingrojums veicinās krēpu izdalīšanos no bronhiem, uzlabos plaušu ventilāciju. 


Uzdevumi ar locīšanos un stiepšanos
Ļoti labi palīdz uzdevumi, kuru laikā sanāk atbrīvot ķermeņa augšdaļu un pastiepties, tādējādi it kā atverot krūšukurvi un ļaujot plaušās ieplūst gaisam. Viens no šādiem uzdevumiem – nostāties stabili, tad noliekties, cik vien zemu iespējams, atbrīvojot plecu zonu, tad lēni piecelties un izstiept rokas uz augšu. Vēl viens vērtīgs uzdevums – bērns apguļas uz paklāja uz muguras. Ar pēdām saņem rotaļlietu, kas atrodas pie kājām, tad ceļ kājas uz augšu pāri galvai un iemet pie galvas novietotā grozā vai kastē. Vērtīgi ir arī dažādi stiepšanās vingrojumi, ko veic, izmantojot vingrošanas bumbu. Arī šādi vingrojumi veicinās krēpu izdalīšanos no bronhiem, uzlabos plaušu ventilāciju. 


Neliela masāža
Bērniņam vari masēt muguru – rosini bērnu nogulties ar vēderu uz spilvena tā, lai ķermeņa priekšdaļa ir nedaudz uz leju. Tad veic maigu masāžu dažādos veidos, ar dūrēm viegli var pabungāt pa muguru – tas veicina atklepošanu, krūškurvja drenāžu, uzlabo asinsriti krūškurvī. Ja bērni ir vairāki, var lūgt sasēsties aplī ar mugurām citam pret citu, lai katrs var priekšā sēdošajam mazliet pabungāt pa muguru. Šīs darbības laikā bērni var teikt dažādus patskaņus. 


Smiešanās
Nekas nav labāks par kārtīgu izsmiešanos. Smiekli ne tikai liek dziļāk ievilkt elpu un pamatīgāk to izpūst, smiekli arī uzlabo noskaņojumu un vairo pozitīvo enerģiju. Ja bērnam tas ir patīkami, viņu var nedaudz pakutināt. Lielākiem bērniem var stāstīt vecumam atbilstošus jokus vai smieklīgus notikumus. Mazāki bērni parasti labi reaģē amizantām situācijām, kas izspēlētas nelielās leļļu teātra epizodēs vai līdzīgās situācijās. 

Foto: Shutterstock.com

Saistītie raksti