Bērns – mazēdājs. Kā iedrošināt mazo ēst daudzveidīgāk

Uzturs

Bērns – mazēdājs. Kā iedrošināt mazo ēst daudzveidīgāk

Cik gan bieži ir dzirdētas vecāku nopūtas, ka viņu mazulis ēd tikai dažus pārtikas produktus. Kā panākt to, lai bērns sāktu daudzveidīgāk ēst, stāsta pirmsskolas “CreaKids” audzinātāja Kristīne Zvaigzne.

Kristīne stāsta: ““CreaKids” strādāju jau 8 gadus un būt par audzinātāju šajā dārziņā ir mans Sirds darbs. Šo gadu laikā ar kolēģēm savā grupiņā esam atklājušas un ieviesušas vairākus ēšanas “knifiņus” – paradumus, kuri laika gaitā, tos cītīgi visām grupiņas skolotājām ievērojot, iedrošina bērnus sākt ēst daudzveidīgāk.”


Ja iespējams, lai bērns porciju uzliek sev pats
Kristīne stāsta: “Pie mums bērni paši, jau no 2,5-3 gadu vecuma, liek sev šķīvjos ēdienu. Galda vidū stāv ēdiena trauki, no kuriem katrs var uzlikt tik, cik pats grib un, visu apēdot, var droši likt papildu porciju. Tādējādi bērns pats var regulēt to, cik grib konkrētajā ēdienreizē ēst. Ar bērniem pārrunājam, ka labāk ir uzlikt mazāk un tad, ja tomēr vēl gribas, ielikt vēl. Paša uzliktais ēdiens ir jāapēd.”


Vispirms pagaršot, un tikai tad izlemt – vai tas garšo vai nē
Audzinātāja uzsver – vienmēr, pirms bērns saka, ka viņam kaut kas negrašo, audzinātājas mudina bērnu pagaršot nezināmo ēdienu, kaut mazliet, mazliet. Viņa stāsta, ka bieži bērni paši pārsteigti atklāj, ka konkrētais ēdiens tomēr ir ļoti garšīgs un pajautā pat papildporciju. “Ar bērniem pārrunājam to, ka varbūt pagaršojot, tomēr šis ēdiens iegaršosies un to, ka, protams, katram ir un var būt kādi daži produkti, kuri tomēr negaršo,” stāsta Kristīne.


To, kas negaršo, drīkst atstāt uz šķīvja
Kristīne dalās pieredzē: “Ja ēdienā ir kāds produkts, kurš pat pagaršojot neiet pie sirds, bērns to droši var atstāt uz šķīvja. Atsevišķiem ēdieniem, piemēram, dārzeņu salātiem launagā, pavārīte ir sagriezusi sastāvdaļas atsevišķi, un katrs pats veido savu salātu kombināciju no tā, kas viņam garšo vislabāk.”


Izrotā ēdienu!

Kristīne ir novērojusi, ka bērni labprātāk ēd ēdienu, kas ir izdekorēts. “Bieži cenšamies ēdienu “izrotāt” ar pašu audzētiem zaļumiem. Putras ar ievārījumu “padarām smaidīgas”,” tā stāsta audzinātāja.
Ievies īpašos zupu, salātu un putru mēnešus
Lai bērni pierasti pie dažāda uztura, bērnudārzā “CreaKids” tiek rīkoti īpašie ēdienu mēneši. Stāsta audzinātāja: “Mēneša ietvaros bērni katru dienu par katru apēsto putru, zupu vai salātu mazo porciju saņem uzlīmi. Mēneša beigās lielākie ēdāji tiek apbalvoti ar stiprinieku, lielisko ēdāju medaļām. Beidzoties šādiem mēnešiem, bērniem jau viss ir iegaršojies un ir izveidojies jau paradums no visa nedaudz apēst katrā ēdienreizē.”


Izglīto bērnu!
Lai mazais saprasti, ka dažāds ēdiens nav mammas vai audzinātājas iegriba, bērnam ir jāstāsta veselīga uztura principi. “Mēs grupiņā daudz runājam par veselīgu uzturu, par to, ka, lai mēs augtu stipri un veseli, mums jāēd daudzveidīgs un vitamīniem, uzturvielām bagāts ēdiens. Bērnus noteikti paslavējam par katru pagaršoto jauno ēdienu,” pieredzē dalās Kristīne.


Gatavo kopā ar bērniem
Kristīne ir novērojusi, ka bērniem paša gatavots ēdiens ir visgaršīgākais, pat ja pirms tam bērnam tā nav licies.


Māci bērnus ēst kā lielajiem
Audzinātāja uzskata, ka mācīšanās ēst ar nazīti un dakšiņu noteikti padara ēšanu vēl interesantāku.


Ievies “Karaliskās pusdienas”
Kristīne stāsta: “Regulāri rīkojam pusdienas pie svētku galda – svinot kādus svētkus, īpašu notikumu vai vienkārši tāpat. Uzklājam skaistu garo galdu, visi sapucējamies un ēdam klasiskās mūzikas pavadībā.”

Audzinātāja ir novērojusi, ka, vadoties pēc šiem ieteikumiem, bērnu paplašina savu ēdienkarti un produktu sarakstu, kurus viņi atzīst. Šoruden Kristīne uz skolu pavadīs savus grupiņas bērnus un ir pārliecināta, ka katrs no 19 grupiņas bērniem ēd daudzveidīgu ēdienu, neaizmirstot katrā ēdienreizē apēst pa mazumiņam no katra pavārītes gatavotā ēdiena.

Foto: Shutterstock.com

Saistītie raksti