Vasaras saulgriežu svinēšana bērnudārzā

Kultūra

Vasaras saulgriežu svinēšana bērnudārzā

Ik gadu vasarā mēs atzīmējam latviskākos svētkus, kuros tiek pīti vainagi no pļavā salasītiem augiem un puķēm, gatavots ķimeņu siers un dziedātas latviešu tautas dziesmas. Apskati idejas, kā bērnudārzā bērnus iepazīstināt ar šiem svētkiem!

Kas ir vasaras saulgrieži?
Vispirms noteikti jāsāk ar šo svētku iepazīšanu, lai par tiem veidojas izpratne. Sarīkojot stāstu pēcpusdienu, iepazīstot dažādus Līgo svētku faktus, piemēram, šajos svētkos ir visgarākā diena un visīsākā nakts. Līgo svētku tradicionālais ēdiens ir ķimeņu siers.  Ja ir iespēja, kopīgi iemācieties sieru pagatavot! 

Vainagu pīšana un augu iepazīšana
Bērns ir zinātkārs un interesējas par visu, kas ir dabā sastopams. Dodoties pļavā pēc svaigi plūktām smilgām, rudzupuķēm, margrietiņām vai citiem augiem, runājiet par šo ziedu atšķirīgajām un kopīgajām iezīmēm. Piemēram, margrietiņas ir baltā krāsā, taču rudzupuķes – zilas. Abas puķes aug līdzīgā garumā. Vēl kāds variants augu iepazīšanai – uzzīmēt tos vai iemācīties veidot herbāriju. Sarīkojiet vasaras saulgriežu izstādi bērnudārzā ar bērnu zīmētiem vai herbārijā veidotiem pļavas ziediem! Lielākiem bērniem būs vairāk pacietības arī iemācīties pašiem uzpīt savu vainagu. Ja nav iespējas kopā ar bērnudārza grupiņu doties uz pļavu lasīt ziedus vainagam, tos var lūgt sagādāt vecākiem. Lieliski, ja iepriekšējā dienā uz pļavu būs bērns devies kopā ar vecākiem. 

Ticējumi, stāsti un tautasdziesmas
Lai visvieglāk izprastu stāstu vai tautasdziesmu, izveidojiet nelielu teātra izrādi, kurā bērni sadalās mazākās grupās un izspēlē kādu no audzinātājas lasītajiem stāstiem, ticējumiem vai tautasdziesmām. Atmiņas trenēšanas nolūkos derēs arī atstāstīšanas spēle. Tas notiek tā: bērni sadalās pēc kārtas – kurš pirmais, otrais, trešais un tā uz priekšu. Pirmais bērns viens pats dodas pie audzinātājas noklausīties kādu stāstu, tad pirmais bērns atstāsta stāstu otrajam, otrais trešajam un tā uz priekšu.

Saulgriežu vakars bērnudārzā
Katrā ģimenē svētku svinēšana parasti notiek nedaudz citādi. Tādēļ interesanta varētu būt grupas bērnu un vecāku kopīga Saulgriežu svinēšana ar visu ugunskura kurināšanu un apdziedāšanos. Turklāt interesanti, ja tas notiek vēlāk vakarā, kad saule pamazām dodas uz rieta pusi, tādējādi svinēšanu padarot neparastu. Un, kas ne mazāk būtiski, ja svinēšana notiek vakarā, daudz lielāka iespēja, ka tiks visi vecāki. 

Saistītie raksti