Kā bērniem stāstīt par novembra svētkiem

Kultūra

Kā bērniem stāstīt par novembra svētkiem

Ne velti novembris tiek dēvēts par patriotu mēnesis – tajā svinam gan Lāčplēša dienu, gan Latvijas neatkarības pasludināšanas dienu. Kā bērniem stāstīt par šiem svētkiem?

Patriotisma apziņa rodas jau no mazām bērna dienām, vērojot, kā pieaugušie novembrī sprauž sarkanbaltsarkanās lentītes pie krūts, kā paceļ valsts karogu un gatavo svinīgu maltīti svētku dienās. Tāpēc ir svarīgi arī maziem bērniem pastāstīt par to, kādus pagātnes notikumus pieminam novembrī. Iespējams, ka katru gadu no jauna nāksies stāstīt šos faktus, tomēr ir vērts būt pacietīgiem – ar laiku bērnos šie fakti un patriotiskā apziņa nogulsnēsies.

Ko bērnam stāstīt par Lāčplēša dienu
Daudzas lietas bērni uztver ļoti tieši, tāpēc nereti novērots, ka Lāčplēša diena tiek saistīta ar lāci vai pašu Lāčplēsi Taču arī pieaugušajiem jāzina, ka 11. novembra atceres diena ir tikai nosaukta šī simboliskā tēla – Lāčplēša vārdā. Patiesībā tā ir diena, kad pēc Pirmā pasaules kara Rīga tika atbrīvota no iebrucēju karavīriem un Latvija ieguva cerību un pārliecību, ka tā kļūs pavisam brīva. Lāčplēša dienas nosaukumu šis datums ieguvis par godu latviešu tautas mitoloģiskajam varonim Lāčplēsim, kas ir ar lāča ausīm un lāča spēku apveltīts stiprinieks un varonības un valsts mīlestības simbols.

18. novembris – Latvijas dzimšanas diena
Vienkāršākais veids, kā stāstīt par 18. novembra svētiem, ir salīdzināt šo dienu ar dzimšanas dienu. Bērni saprot, ka dzimšanas diena ir kaut kas priecīgs un svarīgs – tas bērniem labāk liks apzināties šīs dienas nozīmi. Var stāstīt, ka šajā dienā pirms vairāk nekā 100 gadiem drosmīgi un uzņēmīgi latvieši nolēma pasludināt Latviju par brīvu un neatkarīgu valsti, lai turpmāk Latvijas iedzīvotāji paši varētu lemt par to, kā dzīvot un saimniekot Latvijā.

Daži fakti, kas bērniem ātri var palikt atmiņā
    • Lāčplēša dienā, pieminot kritušos karavīrus, ir tradīcija nolikt svecītes – piemiņas vietās vai vienkārši iedegt tās savu istabu logos;
    • Lāčplēša dienā tradicionāli ir tikuši rīkoti lāpu gājieni par godu izcīnītajai Rīgas brīvībai;
    • Latvijas dzimšanas dienas datumos ir divi “18” – 1918. gada 18. novembris;
    • Šie notikumi ir tik seni, ka tos nav piedzīvojuši ne tagadējo bērnu vecāki, ne vecvecāki;
    • Latvijas valstij ir savi simboli – karogs, himna un ģerbonis;
    • Novembra svētkos ir aicinājums rotāt māju patriotiskās – sarkanbaltsarkanās – noskaņās.

Izmantoti materiāli no www.liveriga.com; www.saeima.lv. Foto: www.shutterstock.com.

Saistītie raksti