Sals, saule un vējš – kādas dabas parādības spēj novērot bērni?

Jaunumi

Sals, saule un vējš – kādas dabas parādības spēj novērot bērni?

Daudzi no mums atceras pasaku par sauli, salu un vēju, kas strīdējās, kurš no tiem ir stiprākais. Bet kādas dabas parādības vēl bērni spēj novērot?

Gadalaiku maiņa ir lielisks brīdis, kad novērot dabu. Sniega kupenas nomaina peļķes, bet ik pa brīdim pie debess juma parādās varavīksne. Izrādās, dabas parādību ir diezgan daudz. Māci mazākajiem bērniem tās pamanīt un atpazīt, bet lielākajiem – jau saistīt noteiktas dabas parādības ar gadalaiku. Tas attīstīs bērnā vērīgumu un izpratni par norisēm dabā.

Vai šodien ir gaidāmi nokrišņi?
Parādības, kas novērojamas visvienkāršāk, ir nokrišņi – lietus un sniegs ir biežāk sastopamie, bet visai bieži gan pavasarī, gan pat vasarā ir novērojama krusa. Bērns spēs saskatīt kopsakarību – ja ārā ir bijis lietus, iespējams, jāizvēlas gumijas zābaki, lai varētu lēkāt pa peļķēm. Savukārt sausās dienās virs ceļiem būs novērojami putekļi un smiltiņas, ar ko spēlēties, būs patīkami sausas.

Mākoņains laiks vai tomēr spīd saule?
Mākoņi pavasarī un vasarā ir tik dažādi! Mazi, balti mākonīši koši zilajās debesīs, pelēkie mākoņi, kas atnes lietu, bet reizēm visu dienu debesis klāj tik bieza mākoņu sega, ka sauli ne saskatīt. Vērojiet mākoņus un to, kā dienas gaitā aiz tiem pazūd un tad atkal parādās saule. Vērojiet, kā tas ietekmē to, cik silti vai auksti ir laukā!

Ko vēl varam saskatīt?
Vēju mēs varam sajust, bet nevaram redzēt, taču varavīksne mūs priecē ar savām acīm, bet nespējam to aizsniegt. Ar lielākiem bērniem varat veidot eksperimentu un radīt paši savu varavīksni: saulainā laikā, šļakstoties ar ūdeni. Pavasarim un vasarai raksturīgs pērkona lietus un zibens – arī tie ir izpētes un pārrunāšanas vērti!

Kāpēc zāle ir slapja, ja lietus nav bijis?
Rasa un sarma – divas dabas parādības, ko pilsētas bērni ne tik bieži atpazīst. Iespējams, tikai vēlos vasaras vakaros, izbraucot uz laukiem, bērns pamanīs, ka zāle pret vakaru kļūst mitra, pat ja litus nav bijis. Tāpat rītos, vēl pirms bērnudārza, izbrienot pa zālīti, kurpes kļūst slapjas. Šis ir lielisks brīdis pastāstīt bērnam, kas ir rasa – pilieni, kas, gaisam atdziestot, veidojas uz zemes un priekšmetiem, pat ja lietus nav lijis. Tāpat ziemā, kad koki ietērpjas sarmā, ir vērts izpētīt, ka tas īsti nav apsnidzis koks, bet gan ar maziem ledus gabaliņiem apsalis zariņš. 
Vērojiet, pētiet un arī jūs atklāsiet daudz interesanta visos četros gadalaikos!

Saistītie raksti