Mācāmies lasīt produktu etiķetes!

Uzturs

Mācāmies lasīt produktu etiķetes!

Ne tikai daudzveidīgs un sabalansēts, bet arī veselīgs uzturs ir viens no bērna augšanai un veselībai tik svarīgiem stūrakmeņiem. Kā viegli un ātri orientēties veikalu piedāvājumā, lai no pieejamajiem produktiem izvēlētos patiešām labāko? Mācāmies lasīt un izprast produktu etiķetes. 

Nereti lielveikalos atrodamies ilgi, jo veikali ir plaši, līdz ar to visu nepieciešamo produktu atrašana un salikšana iepirkumu grozā tiešām prasa laiku. Ja vēl rūpīgi jāizlasa visa uz etiķetēm esošā informācija, veikalā nākas būt vēl ilgāk. Taču, lai pircējiem būtu vieglāk orientēties piedāvājumā, ir izstrādātas dažādas precu zīmes, kurām tikai uzmetot aci, kļūst skaidrs to vēstījums. Vienas no svarīgākajām – tās, kuras stāsta par pēc iespējas ekoloģiskiem un dabai draudzīgiem produktiem. 

Preču zīmes
Parādi bērniem preču zīmju attēlus un īsi, bērniem saprotamiem vārdiem paskaidro, ko tie nozīmē. 

Latvijas ekoprodukts. Tas ir pārtikas produktu ekomarķējums, kas apliecina, ka noteiktais pārtikas produkts ir ražots Latvijā ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm, nelietojot ķīmiskos minerālmēslus, pesticīdus un herbicīdus, un atbilst Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas izstrādāto sertifikācijas standartu prasībām. Pārtikas produktu atbilstību visām sertifikācijas standartos noteiktajām prasībām kontrolē neatkarīgas sertifikācijas institūcijas, kuras ir saņēmušas akreditāciju sertifikācijas darbības veikšanai. 

Latvijas ekoprodukts

Eirolapa. Šis ekomarķējums apliecina, ka noteiktais pārtikas produkts ir ražots kādā no Eiropas savienības dalībvalstīm ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm, nelietojot ķīmiskos minerālmēslus, pesticīdus un herbicīdus, un atbilst Eiropas Savienības bioloģiskās lauksaimniecības regulas prasībām. Kopš 2010. gada jūlija šis ekomarķējums ir obligāts visiem fasētajiem bioloģiskās pārtikas produktiem, kas ražoti kādā no ES dalībvalstīm, tostarp arī Latvijā, un atbilst noteiktiem standartiem. Šai gadījumā uz produkta ir arī kontroles kods, kas Latvijā var būt: LV-BIO-01 vai LV-BIO-02. Uz produkta tāpat jābūt norādei par tā izcelsmes vietu.

Eirolapa

Eiropas savienības vides marķējums. Šis ir Eiropas savienības oficiālais vides marķējums, ko var saņemt arī Latvijas ražotāji. Pašlaik Latvijā ar šo zīmi pieejami dažādi audumi, to izstrādājumi, grīdas segumi un biroja papīrs.

Godīgā tirdzniecība. Miljoniem mazo zemnieku trešās pasaules valstīs dzīvo lielā nabadzībā un nav spējīgi pabarot savas ģimenes, laist bērnus skolā un investēt ilgtspējīgā attīstībā. Tiem ir ļoti grūti nodrošināt savas produkcijas noietu un viņi ir atkarīgi no starpniekiem, kas uzspiež savus noteikumus. Sliktas ražas gados daudzi no tiem zaudē savu pēdējo īpašumu – zemi, lopus un sēklas. Arī plantāciju strādnieki neredz labumu no starptautiskās tirdzniecības. Viņu ienākumi ir zem iztikas minimuma un ļoti zemi dzīves apstākļi. Šis marķējums, kas apliecina, ka ražotāji saņem pienācīgu samaksu par savu darbu, pēdējos gados ir kļuvis ļoti populārs. Plašāk marķētie produkti: banāni, kafija, tēja, tekstils.

Godīga tirdzniecība

Uzdevums
Ja saruna par preču zīmēm notiek pirmsskolā, varat lūgt vecākus atnest dažus preču iepakojumus, lai bērni kopā ar audzinātāju varētu tās izpētīt un pārrunāt, kāpēc preču zīmes uz iepakojuma ir uzdrukātas. Arī tad, ja sarunas notiek mājās, veicams līdzīgs uzdevums. Ja iespējams kopā doties uz veikalu, bērns var aplūkot līdzīgus produktus un atrast to, uz kura ir attiecīgais marķējums. 


E vielas produktu sastāvā
Viens no produktu kvalitātes rādītājiem ir E vielu daudzums produktā. Un ir lieliski, ja bērnam jau no mazām dienām varam parādīt, ka maksimāli veselīga produkta izvēle ir vienkārša, vien aplūkojot etiķeti. Svarīgi bērniem pastāstīt, ka ne visas E vielas ir sliktas un ka iesākumā ne visas ir jāzina. 

Izstāsti, bērnam galvenos principus, kā rūpnieciski ražo dažādas pārtikas produktus. Paskaidro, ka ražošanas procesā pievilcīgākam skatam un labākām saglabāšanās spējām pievieno dažādas krāsvielas, konservantus un citas vielas. Ne visas no tām ir sliktas, bet daļu no tām zinātnieki aicina nelietot iespējamās kaitīgās ietekmes dēļ. 
Tā kā E vielu saraksts ir ļoti plašs, ir vērts sākt ar mazumiņu. Viens no variantiem – uz mazas lapiņas izrakstīt nelielu kaitīgāko vielu sarakstu un iesākumā atteikties no tiem produktiem, kas satur šīs vielas. 

Sarakstā iekļaujamās E vielas

Saldinātāji: 950; 954; 962; 951 (aspartāms); 952.

Krāsvielas: 102; 104; 101; 110; 120; 122; 123; 124; 127; 129; 131; 132; 133; 142; 150c; 150d; 151; 154; 160b (annato); 171; 173; 180.

Konservanti: 252; 249; 211; 251; 250; 221.

Pastiprinātāji: 622; 621.

Uzdevums
Var palūgt vecākus atnest uz pirmsskolu ģimenes iecienīto kārumu etiķetes, lai kopā varētu tās izpētīt. 
Arī mājās kopā ar bērniem var aplūkot iecienīto kārumu iepakojumus, lai saprastu, vai tajos nav pārāk daudz nevēlamu E vielu. 

Ideja!
Izzinošajā darbā var izmantot īpašas lietotnes, kuru uzdevums ir palīdzēt orientēties E vielu klāstā. Lietotnes ir dažādas. Te tikai viens piemērs. 
Aplikācija “E-Vielas”  palīdzēs orientēties plašajā E vielu sarakstā. Aplikācija piedāvā iespēju veidot pašiem savu kaitīgo un nekaitīgo E vielu sarakstu un saudzēt savu veselību!

Iespējas:
– Ērtā veidā aplūkot e-vielu sarakstu;
– Meklēt gan pēc nosaukuma, gan koda;
– Atlasīt e-vielas pēc to grupas vai statusa;
– Ar krāsu palīdzību veidot savu vēlamo un nevēlamo e-vielu sarakstu;

Lietotni var izmantot latviski, angliski, krieviski.

Foto: Shutterstock.com

Saistītie raksti