Darbošanās ar smiltīm

Vide

Darbošanās ar smiltīm

Darbošanās ar dabas materiāliem var būt ļoti radoša, izzinoša un arī nomierinoša. Piedāvājam lieliskas idejas, ko grupiņā bērni var darīt ar smiltīm. 

Zināšanas par smiltīm
Apgūstot zināšanas par dabu, kādā no nodarbībām var pētīt smiltis. Ja nodarbībā tiks izmantoti palielināmie stikli, bērni ieraudzīs, cik dažādi un neparasti ir smilšu graudiņi. Kur smiltis ir sastopamas? Vai tās ir tikai vienā krāsā? Smiltis var būt baltā krāsā, tās var būt arī pelēkas, dzeltenas, brūnas vai pat melnas. Upju un jūru smiltīm ir noapaļoti graudiņi, bet kalnu smiltīm ir asas un smailas malas. Katrs bērns noteikti ir redzējis smiltis, tās pataustījis un sajutis, kādas tās ir, kad saulē sasilušas. Lai katrs bērns pamēģina pastāstīt, kāda tad bija sajūta!

Smilšu krāsošana
Kad par smiltīm parunāts, laiks ķerties pie krāsošanas darbiem. Šim darbam būs nepieciešamas sausas smiltis. Tās var būt gan rupjākas, gan smalkākas. Savukārt krāsošanai vajadzēs guaša krāsas. Traukā liek izraudzīto guaša krāsu, pavisam nedaudz pielej ūdeni – tā, lai guaša krāsa paliktu nedaudz šķidrāka. Tad tajā ber smiltis un maisa, kamēr visas ir nokrāsojušās. Un smiltis ber tik daudz, lai tās būtu vairāk kā krāsas. Kad darbiņš izdarīts, smiltis liek žāvēties. Kad izžuvušas, katras krāsas smiltis ber atsevišķā trauciņā. 

Smilšu gleznas
Viena no lietām, ko var darīt ar krāsainajām smiltīm, ir gleznu veidošana. Un tas ir pavisam vienkārši. Ņem lapu, ar līmes zīmuļa palīdzību zīmē iecerēto zīmējumu uz papīra. Tad ar līmi noklātās vietas apber ar attiecīgas krāsas smiltīm. Tad brīdi pagaida, kad līme nožūst, bet pārējās smiltis nober no zīmējuma. Kad zīmējumi gatavi, var veidot darbiņu izstādi vai tos izmantot kā apsveikumus. 

Sajūtu kolāžas
Krāsainās smiltis noderēs arī sarunās par sajūtām un emocijām. Katram bērnam var iedot caurspīdīgu trauku, piemēram, kolbu, kurā katrs pēc sajūtām var bērt krāsainu smilšu kārtas. Kad sabērts, uzliek vāku. Tad katrs bērns var mēģināt pastāstīt, kādēļ izvēlējies tieši tās krāsas un kādas sajūtas rodas, skatoties uz krāsaino trauciņu. 

Smilšu teātris
Lai izveidotu smilšu teātri, būs jālūdz palīdzība kādam tētim. Bus nepieciešama kāda lielāka koka kaste bez dibena. Tajā iestiprina matētu plastikātu. Zem plastikāta novieto nelielu lampu, kas laukumu izgaismo. Ja tādu iespēju nav, zem plastikāta var novietot iedegtu kabatas lukturīti. Savukārt uz plastikāta ber smiltis. Bērni var veidot gaismas gleznas, izmantojot otas vai arī ar pirkstiņiem. 

Foto: Shutterstock.com

Saistītie raksti